úterý 24. srpna 2010

Velcí mistři klasické fotografie


Domnívám se, že každý autor by si měl najít svoji vlastní cestu k vyjádření toho, co chce ostatním sdělit. Ale taky jsem si vědom, že nikdo nejsme ostrov, ale součást větších celků, které se navzájem ovlivňují a prolínají. Většinou si ani neuvědomujeme, z jak hlubokých kořenů vycházíme i v našem fotografování.

Zatím co začínající fotoamatér namáhavě a nezřídka i s velikou slávou „vynalézá kolo“ s pocitem objevitele nových kontinentů, existují tu už dlouho díla skvělých klasiků, ze kterých lze vycházet, či snad lépe řečeno – na která lze navazovat nebo se jimi alespoň nechat inspirovat.


Nedávno jsem náhodou „objevil“ veliký soubor portfolií Velkých mistrů klasické fotografie.
Pod tím odkazem se skrývají desítky krásně udělaných fotoknih.
Ano píšu fotoknihy, protože tyto portfolia jsou prezentována jako jednotlivé monografie, kterými „listujeme“ jako skutečnou krásnou knihou. Jistě - vůně papíru a hmatový požitek při při obracení stránek tu chybí, ale tady tím rozdíly asi tak končí.

Co by ale byla skvělá prezentace, kdyby neobsahovala kvalitní díla. Takže jen namátkou uvedu několik autorských jmen z mnoha v této kolekci :

Ansel Adams
Avedon Richard
Blossfeldt Karl
Bresson Henri Cartier
Karsh Yousuf
Kertész André
Penn Irving
Salgado Sebastiao
Sander August
Stieglitz Alfred
Strand Paul
Sudek Josef
Weston Edward

Více snad ani není, jen trochu znalému fotografovi, zapotřebí uvádět. 
Přeji vám dlouhé a inspirativní hodiny při listování těmito virtuálními knihami.Pro ty co jsou moc líní se proklikat celou nabídkou, nabízím malou zkratku přímo k seznamu autorů 

3 komentáře:

  1. Františku...zdravím do Liberce,zastavím se.....Miro

    OdpovědětVymazat
  2. Františku, ač si normálně fotografie cizích ( a slavných ) fotografů neprohlížím, snad abych neopisoval, na tento odkaz se podívám moc rád. Díky za něj. Luboš

    OdpovědětVymazat