neděle 17. srpna 2008

Amatér František Dostál


Velice nerad ve svém volnu navštěvuji nákupní centra. Možná i proto, že v jednom z nich pracuji.
Tentokrát jsem udělal vyjímku a jedno z nich navštívil cíleně. Ne, že bych neodolal lákavým slevám jako účastníci komedie Český sen. Já jsem tam vyrazil za fotografii. Tedy lépe řečeno za FOTOGRAFIÍ.
Pánové a dámy kunsthistorici snad prominou, ale já si soukromně dovolím přirovnat dílo Františka Dostála k fotografiím H.C. Bressona. Nechci se pasovat do role znalce děl obou zmíněných pánů. Přesto tu vidím mnoho styčných bodů. Hlavně sounáležitost autorů s fotografovanými lidmi, vyjadřují že jsme jedna veliká lidská rodina. Navíc u děl obou fotografů, mívám pocit, jako bych četl některou z knih Bohumila Hrabala.


Amatér…
Kolikrát jsem četl pod fotografií jako omluvu autora: "Jsem jen amatér. Nejsem žádný profík."
A tak se pod toto slovo schovává neschopnost a neochota učit se a naučit základy řemesla.
Moderní fotoaparát dnes většinou sám zaostří a najde optimální expozici. Co na tom, našemu synkovi či strnule stojící tetičce chybí prsty na ruce a z hlavy roste strom. Co na tom, že v ostrém slunci mají z očí tmavou díru a z čela přepálený bílý flek. Co na tom, že fotka je bez myšlenky a invence. Autor je přece amatér a má taky NÁROK na své místo na uměleckém nebi a s tím spojenou pochvalu a ocenění ostatních.

My - co si už více pamatujeme, víme co byl časopis Mladý svět. Myslím, že tam jsem se s fotografiemi Františka Dostála setkal poprvé. Nekvalitní tisk na nekvalitním papíru, ale FOTKY! Po čase se pro mě jméno tohoto autora stalo pojmem.

Teprve letos, když už je Františku Dostálovi sedmdesát let, jsem se dozvěděl, že co se týká fotografování - byl celý život AMATÉR. Živila ho úplně jiná práce a své krásné lidské fotografie tvořil až ve svém volnu. Ano u některých jednotlivých fotografií jde najít formální mušky na kráse. Kdo hledá, vždy najde. Ale kdo hledá krásu a ne líbivost, nevšední pohled na všední děje, kdo je přístupný jistému pábení… tomu dílo pana Dostále jistě řekne moc.

A tak se nedivte, že když slyším Amatér jen jako omluvu na nekvalitu a šunt, začnu hledat sekeru a špalek…


Výstava Letní lidé Františka Dostála v obchodním centru Nový Smíchov končí již 26.8.08.

Žádné komentáře:

Okomentovat