pondělí 22. února 2010

Českolipská výstava Vladimíra Bruntona

Pokud vykouknu z okna, stále ještě venku převládá bílá barva, ale denní teploty už dokážou vystoupat nad bod mrazu. To je dobrá zpráva, pokud si přitom neuvědomíme, že to také znamená kluzké chodníky a ulice po ránu. Takže má dnešní vycházka za kulturou byla částečně klouzací, ale kozáčka jsem nikde tancovat nemusel. Ven mě vytáhla už "postarší" zpráva, že Galerie v kopci hostí opět zajímavou výstavu. Dnes jsem už nenašel žádnou relevantní výmluvu, která by mě udržela doma a do uvedené galerie jsem hned po ránu vyrazil. Vyrazil jsem až moc brzy, takže jsem měl čas si prohlédnout plakát ve výkladu a ještě se trochu projít a proklouzat po okolí. Nakonec jsem se dočkal a stálo to za tu trochu čekání.
 Výstava Vladimíra Bruntona byla přinejmenším zajímavá už způsobem prezentace jeho děl. Šlo převážně o velkoformátové fotografie na plátně nebo ručním papíře, na které autor nanáší vlastní světlocitlivou emulzi. Viz.:Hlavní stěnu zabíraly velkoformátové portréty skutečných celebrit. Václava Havla, Miloše Formana, Václava Klause, Tomáše Bati a taky Jiřího Korna. Myslím, že autor velice dobře vystihl portrétované osoby a zdaleka přitom nešlo jen o vzhled portrétovaných osobností. Takhle nějak si představuji skutečnou portrétní fotografii, která umí jít i pod kůži portrétovaných.V přístěnku je umístěno několik fotografií Jana Saudka v "Saudkově" stylu. Tady se už můj vkus rozchází s autorovým. Ale přiznám se, že tvorbu pana Saudka sleduji už desítky let a od prvotního nadšení z jeho novátorství a úhlu pohledu, jsem se dostal k rozpakům, nakolik jde i něco hezkého během let rozmělnit na drobné a kolik čaje se dá vyvařit z jednoho sáčku. Takže tyto fotografie mě nijak moc neoslovily. Ale jde jen o můj subjektivní pohled a ti co kupují podobná díla by se mnou jistě nesouhlasili.


Většina dalších vystavených děl byly také figurativní fotografie, tentokrát už "bezejmených" lidí, či jejich částí. Co mě osobně zaujalo nejvíce, byly fotografie prezentované pod názvem PINHOLE AT THE BEACH. Nevím, zda jde vskutku o mořský příboj fotografovaný pomocí dírkové komory, ale exprese těch snímků skutečně evokuje vodní živel a jeho sílu při nárazech na nějaký útes. Tato malá skupina obrazů mě dokázala na chvíli pohltit natolik, že jsem je i slyšel. Každopádně bylo dobré si do této galerie zase jednou zajít. Jen lituji, že jsem prošvihl vernisáž, která byla za účasti autora a byla prý velice zajímavá..

Galerie v kopci, Mariánská ul., Česká Lípa. - otevírací dobu a spojení najdete na první fotografii.

8 komentářů:

 1. Příjemné zprostředkování mně nedostupného. Děkuji :-)
  Majda

  OdpovědětVymazat
 2. Galerie je součástí obchodu s výtvarnými prostředky. Paní majitelka mě do ní vždy ochotně pustila aniž jsem u ní někdy něco koupil. :)

  Takže ano, vstup je volný.

  OdpovědětVymazat
 3. Majdo já děkuji za zanechání milé stopy :)

  OdpovědětVymazat
 4. tak to se tam asi někdy podívám. díky za tip, já bych si toho bývala asi vůbec nevšimla.

  OdpovědětVymazat
 5. Taky jsem na to byl upozorněný někým jiným :)

  OdpovědětVymazat
 6. Tak jsem tam dnes byla a bylo to celkem fajn. Nejvíc se mi líbily Gorilí představy, Představy a Vykoupení z hříchu nebo tak nějak :)

  Ráda bych vám doporučila vernisáž fotografií Jindřicha Štreita v pátek v 16 hodin v Novém Boru, pokud jste o ní už neslyšel. Bohužel, já tam asi nebudu a moc mě to mrzí.

  OdpovědětVymazat
 7. Už jsem tu borskou akci prezentoval na sesterském blogu:
  http://foto-discussion.blogspot.com/2010/02/zajimave-osobnosti.html

  a mám zamluvený lístek. Ještě si ho musím jít zítra koupit. Ale děkuji za upozornění :)

  OdpovědětVymazat